Overland – aneb cestování po vlastní ose

Co je overland?

Overland je v překladu označení pro dobrodružné cestování založené na vozidle, na silnici i v terénu se zaměřením na soběstačnost a radost ze samotné cesty.

Jádrem overlandingu je láska k přírodě, kempování a objevování nových míst. A také určitě posedlost mechanikou vozidla, nekonečným vylepšováním vozidla a postupným sestavením jedinečného dopravního prostředku, který posádce zabezpečí komfort i na cestě dlouhé měsíc.

Nejatraktivnější aspektem overlandingu je, že ho může provozovat každý. Během cestování tímto způsobem se naučíte: plánování cesty, jízdě v terénu, navigaci, komunikaci, opravám vozidel. Můžete začít v malém nebo ve velkém – často to začíná víkendem tu či tam a pak se to časem stává vážnějším, jak roste láska k cestování.

Cestování je návyk a může navždy změnit váš život.

Plánování trasy

Chcete poznávat různé destinace a místa, ale nechce se Vám tísnit v přeplněném autobuse, utrácet za cestovku, průvodce a mít program nalajnovaný od rána až do večera? V tom případě vyjeďte sami na vlastní pěst, cíl trasy a denní harmonogram si určíte sami. Vyrazit můžete autem, nebo na motorce. V tomto článku se budeme věnovat variantě cestování autem se spaním v přírodě. Níže popíšu jak plánovat a organizovat takovou cestu, čistě tak jak to dělám já.

Nejdůležitější ze všeho je, rozhodnout se, do jaké cílové země chceme vlastně jet a co tam chceme vidět a dělat. Podle toho potom upravíme i trasu, přes jaké státy pojedeme a případně směr, pokud preferujete okruh jako já, nikoliv stejnou transitní trasu tam i zpět. Zjistíme si taky, zda budeme platit dálniční poplatky, a nebo se placeným silnicím vyhneme, což znamená, že cesta bude trvat déle.

Jakmile máme vybranou cílovou destinaci, tak je dobré podívat se podrobněji na mapu a připravit si hlavní body, které bychom chtěli navštívit. Může to být moře – pláže, hory – turistika, jezera a nebo památky či městská architektura. V tomto Vám budete nápomocný i tento web, který shromažďuje tipy na zajímavá místa k navštívení, inspirovat se můžete i naší trasou. Tím nám postupně vzniká jakási osnova naší dovolené. Pak stačí jen body propojit a máme trasu na hrubo vymyšlenou. Není potřeba plánovat do detailu, stačí jen takováto osnova s propojenými body k navštívení. A bokem si ještě připravit pár záložních míst, pokud bychom se odchýlili z nějakého důvodu, například změna počasí a podobně. Takováto příprava je nesmírně důležitá zejména ve státech, kde nebudete mít přístup k internetu a budete celou dovolenou offline.

Hledáme skrytá místa

Jakmile máme osnovu dovolené hotovou, zjistíme si ještě další zajímavosti o těchto místech a třeba i širší souvislosti co se týče politiky, minulosti onoho místa a podobně. Jedeme poznávat a to se vším všudy. Za cíl mám poznat co nejvíce míst, místní zvyky a odvézt si co nejvíce zážitků, fotek, videí. Protože to není možné vše za jednu dovolenou pojmout, pak nezbývá než se na určitá místa vracet opakovaně s časovým odstupem, můžete poté pozorovat i proměnu navštívených míst. Kde byly štěrkové šotoliny, jsou dnes nové asfaltové silnice. Kde byly vodopády volně přístupné, tak nyní se platí velké poplatky a všude jsou stánky, kde se Vám snaží prodávat levné cetky. I to je odvrácená strana turismu. Proto primárně hledáme místa, která jsou tak trochu skryta a nejsou tak proslavená.

Délka dovolené

Naší nejkratší expedici jsme zrealizovali za 5 dní do Bosny a Hercegoviny, kterou jsme projeli od severu až k Sarajevu. Takže i pro ty, kdo mají málo volného času, nebo to chtějí jen zkusit, se nabízí i kratší trasa. Ze zkušeností se nám osvědčilo, že ideální délka je 7-10 dní. Letos chystáme dokonce 14-ti denní expedici. Samozřejmě, čím delší dovolenou si můžeme dovolit, tím delší přesuny jsme schopni překonat. Ale zároveň s každým dnem stoupají náklady na palivo, jídlo a poplatky.

Nocování

Z mé zkušenosti je vhodné si předem vytipovat místo k prvnímu přespání, po cestě autem která bude trvat celý den budete unavení a nebudete mít v autě již sílu hledat na mapě příhodné místo, které bude vzdálené od civilizace a nikdo Vás tam nebude rušit. Obecné pravidlo pro nocování v přírodě je, najít si vhodné místo ještě před setměním, neboť za denního světla vidíte i okolí, vzdálenost nejbližší civilizace a podobně a také i kvůli tomu, že v noci na sebe díky světlům a hluku motoru připoutáte pozornost, takže o Vás všichni již dávno vědí. Když zakempujete před setměním, tak se Vám nemůže stát, že po zakempování na poslední chvíli se ráno probudíte u někoho na zahradě. To jsou ideální představy, realita ale bývá odlišná, jedeme tak dlouho, dokud nám síly stačí a nejsme totálně vyčerpaní a tak se první nocleh hledá v noci na poslední chvíli. Což má za následek, že nejde o nějaké hezké místo s výhledem, ale ryze praktické místo k přespání.

Pro hledání ideálního místa k noclehu se osvědčilo zajet hlouběji do lesa a být dále od hlavních silnic. Čím obtížnější trasa, tím větší pravděpodobnost, že nás nikdo neodhalí a budeme tam sami.

Mějte na paměti, že se v přírodě snažíme udržovat čistotu a pořádek, proto veškeré odpadky vozíme v pytli s sebou v autě a nic nenecháváme na místě, kde trávíme odpočinek. Odpadkové koše jsou v každém městě, tam nastřádaný odpad odložíme a roztřídíme.

Legislativa

Je dobré najít si i informaci o dané zemi, co je povoleno, co je oficiálně zakázáno a co je tolerováno. V některých zemích je zakázáno kempování pod pokutou, a to stačí jen vytáhnout kempingový stolek a židličky. Zákazy se týkají především národních parků. Někde jsou zákazy vjezdu, tam je to neoddiskutovatelné. V jiných zemích je zase zakázáno použití dronu. Je dobré se připravitvyhnout se tak konfliktům a postihům.

Kempování

Naše nejoblíbenější část expedice je hledání míst, kde si uvaříme jídlo, dáme kávu a odpočineme si po náročném dni. Hledáme převážně místa s hezkým výhledem, to znamená 4×4 vozidlem přístupné vrcholky hor, vysílače a různé vojenské pevnosti, radary. Tyto místa poskytují rozhled na všechny světové strany, ale bohužel kolikrát jsou velmi větrná a nelze tam proto zůstat na nocleh. V horách a oblastech nad 1500 výškových metrů se také často mění počasí a tak se nám může stát, že vyjedeme na kopec za hezkého počasí, které se ale vzápětí rychle změní v mlhu nebo déšť či bouřku. Takovéto proměnlivé počasí může potrápit i zkušeného cestovatele a může vytvořit nebezpečné překážky v návratu zpět. Z cesty se může po vydatném dešti v krátké době stát řeka, z travnaté plochy uklouzaná bahnitá past. Pokud víme, že na horách bude panovat proměnlivé počasí, vhodnější je se vrátit zpět do nížiny či údolí, které je z praktických důvodů vhodnější pro nocleh.

Cesta je cíl

Ano je to tak, miluju na cestování autem to, že si mohu kdykoliv kdekoliv zastavit, něco si vyfotit a vychutnat si tu atmosféru místa. Jsem časově naprosto svobodný, nikam nemusím spěchat, trasu si můžu kdykoliv upravit, přizpůsobit. Tamhle si dát výšlap do hor, u jezera přespat…