Ovčiji Brod

Bosna a Hercegovina
P1033276 P1033272 default default default

V Bosně a Hercegovině najdete spousty zajímavých a málo známých památek. Jednou z nich je Ovčiji Brod, most ze stejného období jako Stari most v Mostaru.

Most ve vesnici Bratač u Nevesinje spojující břehy řeky Zalomky, nazvali místní obyvatelé Ovčiji Brod (Ovčí loď). Neexistují přesné informace o jeho stavbě, ale předpokládá se, že jej postavili Osmané pravděpodobně v 16. století. Podle historiků je pravděpodobné, že na tomto místě stával most i za římské říše, protože římská cesta vede přímo k mostu. Existuje také legenda, že jej spolu s mešitou v Odžaku postavila vdova po Bejovi Ljubovićovi.

V korytě řeky pod mostem, byla nalezena deska s nápisem v arabštině. Deska byla rozpůlena a nápis byl nejasným kvůli dlouhému působení vody. Ve spolupráci s odborníky z Národního muzea BiH však byla přečtena dvě slova, Hajrat a Mahmud. Hajrat znamená čin, který někdo dělá, aby získal odměny. Jméno Mahmud s největší pravděpodobností odkazuje na sultána Mahmuda, který vládl v letech 1730 až 1754 a na jeho počest byl postaven most. Tato deska je dodnes jediným důkazem, který by mohl určit rok výstavby mostu.

Ovčiji brod je kompletně postaven z kamene a stále odolává zubu času, i když je již v technicky horším stavu. Most má tři půlkruhové otvory, z nichž první je o něco menší podél levého břehu, s rozpětím sedmi metrů, zatímco střední a pravý jsou stejné, devět metrů široký. Pilíře mezi otvory jsou široké 2,4 metru. Jeho celková délka činí 29 metrů, šířka 4 metry a nad řekou dosahuje výšky 24 metrů.

Video

Kde najdete Ovčiji Brod

Souřadnice: 43.2428289, 18.2306397