Tajemství Visočické pyramidy slunce

Je tomu několik let, co médii proběhla bombastická zpráva o objevu unikátní starobylé pyramidy z doby ilyrské civilizace, podle všeho dokonce největší na světě. Tato domnělá pyramida fascinovala nejen svými rozměry ale také tím, že se nenacházela v oblastech, se kterými si pyramidy většinou spojujeme – v Egyptě nebo v Jižní Americe. Tato pyramida se měla nacházet v Evropě, konkrétně v srdci Bosny a Hercegoviny. Všechny archeologické a geologické průzkumy později ukázaly, že tato teorie se s realitou zcela míjí a jedná se o čistě přírodní úkaz. To ale v žádné případě neznamená, že by snad Visočica nebyla zajímavá. Je tomu právě naopak!

Domnělá Visočická pyramida fascinovala svými rozměry

213 metrů vysoký vrch Visočica nacházející se 30 kilometrů od Sarajeva byl donedávna známý především díky zřícenině monumentálního hradu Visoki ze 14. století. Hrad sloužil několika bosenským vládcům jako opěrný bod, již na konci 15. století byl ale opuštěn. Archeologům tak nebyla tato oblast neznámá, avšak teprve když americko-bosenský spisovatel Semir Osmanagić zveřejnil svoji teorii, stala se opravdu vyhledávanou a známou i pro širokou veřejnost.

Osmaganičovi k tomu, aby označil vrch za pyramidu, stačil pouze jeho pravidelný tvar a několik na první pohled pravidelných kamenných bloků. Propagaci své myšlenky uchopil zjevně za správný konec a brzy se k visočické „pyramidě“ začali sjíždět turisté z celého světa. Následné archeologické a geologické průzkumy odeslaly teorii o první evropské pyramidě do říše mýtů a legend.

Archeologické a geologické průzkumy odeslaly teorii o první evropské pyramidě do říše mýtů a legend

Oblast kolem vápencového masivu visočického pohoří ale i tak za návštěvu rozhodně stojí. Malebná krajina, drobné památky jako jsou středověké náhrobní kameny i připomínky konfliktu zela nedávného: to vše láká ke krátkým výletům stejně jako k několikadenním trekům po oblasti. Blízkost Sarajeva a podpora Evropské unie, která se oblasti dostává, naznačují, že oblast se v blízké době pravděpodobně stane hojně navštěvovanou rekreační oblastí (o to se koneckonců pokoušel skrze pyramidovou teorii i Semir Osmanagić). Než se tak stane, na cestovatele zde čeká opravdu autentický zážitek.