Jezera v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině se nachází více než deset nádherných jezer, která stojí za návštěvu. Mezi nimi najdete jak přírodní, tak umělá jezera, která se mohou lišit svou výškou hladiny a také vysycháním v letních měsících. Proto jsme pro vás vybrali pět nejkrásnějších jezer, která byste určitě neměli vynechat.

Jezero Šator

Jezero Šator patří k nejkrásnějším jezerům v Bosně a Hercegovině. Nachází se v nadmořské výšce téměř 1 500 metrů pod horou Veliki Šator 1872m a je ledovcového původu. Pro příjezd k jezeru je možné využít šotolinovou cestu, která je vhodná i pro osobní automobily (zde najdete podrobné informace o cestě). Kromě nádherného výhledu na jezero nabízí Šator i možnost přenocování v přírodě a v posledních letech je zde k dispozici i malý bar.

Jezero Šator

Prokoško jezero

Prokoško jezero patří k jedněm z nejmalebnějších jezer, díky původním chaloupkám v jeho okolí. Leží v pohoří Vranica ve výšce 1635 metrů nad mořem. Prokoško je ledovcového původu. Přístup k jezeru je po šotolinové cestě, samotný přístup je zpoplatněn. U jezera najdete restaurace a je možno najít i ubytování.

Prokoško jezero
default

Blidinje jezero

Blidijské jezero se nachází v pohoří Blidinije 1 179 metrů nad mořem pod horou Pločno. Blidinje je ledovcového původu. Jezero je 3,5 km dlouhé s šířkou 2 km a v nejhlubší místě má pouhé 2,5 m. Přístup k jezeru je z asfaltové silnice.

Blidinje jezero

Ramské jezero

Ramské jezero je umělé jezero vzniklé přehrazením řeky Rama v nadmořské výšce 590 m. Jezero je dlouhé 12 km a u hráze má hloubku přes 90 m. Jezero má nespočet zalesněných ostrůvků a poloostrůvků. Přístup k jezeru je po asfaltové silnici s četnými přístupovými cestami.

Ramské jezero

Bilećské jezero

Bilećsko jezero je umělého původu a vzniklo přehrazením řeky Trebišnjica, patří mezi největší umělá jezera v Bosně a Hercegovině. Je dlouhé přes 18 km a šířkou až 4 km s nejvyšší hloubkou přes 100m. Přístup je možný z asfaltové silnici po mnohých příjezdových cestičkách.

default